אגם אטיטלן שלוות עולמים באגם אטיטלן

הוא נחשב לאגם העמוק ביותר במרכז אמריקה ויש הטוענים שהוא נמצא על פתחו של הר געש רדום. זהו אגם אטיטלן שנחשב לאחד היעדים הפופולריים בגואטמלה. סביבו נמצאים שלושה הרי געש – טולימן, אטיטלן וסן פדרו המתנשאים לגובה של כ-3,000 מטרים כל אחד וסביב הלגונה שוכנים כפרים קטנים של צאצי המאיה. תוכלו ליהנות מהתרבות האותנטית ששרידיה עדיין השתמרו בכפרים ולצאת למספר טרקים וטיולים רגליים באזור.

"העין הכחולה"
אגם אטיטלן היפהפה (Lago de Atitlán) שוכן בחלק ההררי של דרום-מערב גואטמלה, בין הבירה לגבול המקסיקני ומהווה את אתר התיירות והטיולים הפופולרי ביותר במדינה המרכז אמריקאית, (לצדם של העתיקות בטיקאל שבצפון המדינה) ולמרות שהוא קטן אפילו יותר מהכינרת שלנו (130 קמ"ר לעומת 160 קמ"ר) הוא נחשב לאחד מהאגמים היפים בעולם ויש המון מה לראות ולעשות מסביבו (בעיקר לנוח ולהירגע אל מול הנוף הבלתי יאמן, אבל גם לטייל, לטפס על הרי געש כבויים ולהכיר את התרבות העשירה של המקומיים).
האגם, הנראה כמו עינה הכחולה של מפלצת קדמונית, מוקף בהרים פראיים, עטופים ביערות טרופיים עבותים וירוקי עד, הסוגרים עליו מכל עבר, כשפסגותיהם החרוטות של הרי הגעש סן פדרו (Volcán San Pedro), אטיטלן (Volcán Atitlán) וטולימן (Volcán Tolimán) מתנשאות גבוה מעל והופכות את המראה ליפה יותר ממה שמילים יכולות לתאר. לא לחינם אמר עליו הגיאוגרף הגרמני, אלכסנדר פון הומבולדט, שהוא "האגם היפה בעולם" ואילו הסופר הבריטי הידוע, אלדוס האקסלי ("עולם חדש מופלא") הרעיף עליו שבחים מופלגים, בספר מסעות בשם "מעבר למפרץ מקסיקו", שאותו הוא חיבר בשנות השלושים, וכך הוא כתב : "אגם קומו (באיטליה) מותח, לדעתי, את הגבול של כמה ציורי ויפה יכול להיות אגם, אך אגם אטיטלן הוא כמו אגם קומו, עם תוספת של כמה הרי געש מרהיבים, המעטרים את סביבתו. זה מקום שהוא פשוט טוב באופן מוגזם…"
מאז שנות השישים החל האגם לצבור פופולריות בקרב היפים, תרמילאים ותיירים, זרים ומקומיים כאחד, הנשבים בקסמיו של הנוף הממכר שעוטף אותם מכל עבר ומעבירים בכיף כמה ימים ארוכים של בטלה מענגת בכפרים האותנטיים שלאורך החופים. כפרים אלו מיושבים בצאצאיהם של שניים מתוך 24 שבטי המאיה (בני Tz'utujil, השוכנים בכפרים שבחלקו המערבי של האגם ובני Kaqchikel, המאכלסים את הכפרים שבחלקו המזרחי והצפוני של האגם) ואלו עדיין שומרים על שפתם ומנהגיהם ואף לובשים את הבגדים המסורתיים שלהם (Traje).

אגם אטיטלן נוצר לפני כשמונים אלף שנה, לאחר שתקרתו של הר הגעש שבלועו הוא שוכן התמוטטה ונוצרה "קלדרה" (Caldera) שהיא, בעצם, מעין מכתש עגול ועמוק שנוצר בעקבות קריסה של הר געש לתוך עצמו, לאחר התפרצות געשית רצינית, שגורמת להר להתרוקן מכל המאגמה הרותחת שנמצאת בתוכו ואז החלק העליון שלו מתמוטט פנימה, לתוך החלל הריק שנוצר מתחתיו…
כמו קלדרות אחרות באזורים טרופיים גשומים, גם זו התמלאה במי גשמים זכים וצלולים, הזורמים אליה מהמורדות הפנימיים של הלוע שבתוכו היא שוכנת ומההרים הסמוכים, והפכה לאגם משובב עין. עומקו הרב של האגם, המגיע ליותר משלוש מאות מטרים, מעניק למימיו גוון כחול כהה מרהיב עין, אם כי צבעו של האגם משתנה לאורך היום וכל תזוזה של השמש, או העננים, מעניקה לו גוון שונה.

רוצים לדבר איתנו? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם